شنبه, اردیبهشت ۱, ۱۴۰۳
spot_img
خانهحوادثحق شکایت مردم از . . .

حق شکایت مردم از . . .

با توجه به بارشهایی که به اذعان مردم و کارشناسان در یکصد سال اخیر ( یک قرن حاضر) بی‌سابقه بوده ،سوال هایی از بعد فنی در اذهان متبلور میشوند.

مطمئنا تا چند روز دیگر کمیته حقیقت‌یاب ، باید تشکیل گردد که این امر باید از طرف مجمع نمایندگان استان گلستان پیگیری شود.

آیتم هایی که در این کمیته باید مورد ارزیابی قرار گیرد به اذعان کارشناسان شامل استخراج صورت جلسه ها و نامه هایی که اداره کل هواشناسی استان و کشور به استانداری و ادارات ذیربط دیگر ارسال کرده ،باید باشد.

قطعا از دوهفته پیش میزان بارش احتمالی و حجم نزولات آسمانی استان به میلیمتر، پیش بینی و گزارش شده است که در آنصورت نوک پیکان اتهامات به چند شاخه تقسیم میگردد که چرا با پیش بینی های لازم ارائه شده ، اینگونه به مردم منطقه هزینه های مالی و جانی تحمیل گردید؟

و اگر این حجم از بارش از طرف اداره مذکور پیش بینی نشده بوده ، پس میتوان نتیجه گیری کرد که اداره کل هواشناسی به دست اهل بیسوادی میچرخد که صلاحیت احراز پست های مدیریتی آن اداره را نداشته اند و قطعا مقصر حادثه اخیر است ، در آنصورت آیا میتوان جهت محاکمه مسئولین اداره مذکور( رئیس و کارشناسان) را به دستگاه قضا سپرد؟

خب برمیگردیم به حالت اول ، فرض را بر این بگیریم که گزارشات پیش بینی هواشناسی توسط نخبگان اداره کل هواشناسی استان به استانداری و مدیریت بحران استان و همچنین به متصدیان سد های استان ( سد گلستان،سد وشمگیر ، سد بوستان و …….) ارائه شده و هشدارهای لازم را داده اند ، پس با این حساب باید به دستگاه های شرکت کننده در آخرین جلسه کمیته بحران رجوع کنیم که با مستندات باید جزییات آخرین جلسه تشکیل کمیته بحران استان جهت روشن شدن اذهان عمومی قبل از این وقایع سیل ارائه گردد ( البته اگر چنین جلسه‌ای تشکیل شده باشد )

خبرهایی در بین مردم و کارشناسان پیچیده مبنی بر اینکه چون بهره‌برداری از سدهای استان به بخشهای خصوصی و خصولتی واگذار شده ، چنین بر می آید که مسئولان سدهای مذکور از باز کردن دریچه های سدهای خویش بصورت تدریجی در هفته های اخیر سر بازده اند چون معتقدند که هر لیتر آب پشت سد ، برای کشاورزان فروخته شده یا خواهد شد و امتناع از باز کردن دریچه های سدها به این دلیل که ممکن است آبی پشت سدها دیگر نیاید تا بتوانند جیبشان را پر کنند ؟

که در آنصورت طرف شکایت مردم مسسولان سدهای استان خواهد بود. امیدوارم این اتهامی که در حال حاضر داریم بیان میکنیم یا تکذیب شود ( با دلایل و مستندات) که اگر سکوت شود یعنی …..

و اما اینکه چون هفته هاست که سد وشمگیر به حالت سرریز بوده شایعه‌هایی بر سر زبانها پیچیده است، مبنی براینکه دریچه های سد های وشمگیر ایراد فنی داشته اند که فقط از سرریز به سمت دریا روانه کرده اند.

آیا واقعا دریچه های سد وشمگیر قابلیت باز شدن ندارند؟ و اگر جواب مثبت است ،آیا با کمبود قطعه مواجه بودید یا کمبود بودجه یا کمبود اراده یا کمبود اهمیت یا کمبود #تخصص؟

به هر حال امیدوارم کمیته‌ حقیقت یاب تشکیل شود و پاسخگویی مسئولینی که خود را ولی نعمت مردم میدانند ، بتواند گوشه ای از آلام مردم شریف ترکمن صحرا را بکاهد .

یادتان باشد یک پاسخ منطقی ، با مستندات به ترکمن صحرا در حال حاضر بدهکارید.

محمود مفیدی

دیگر مطالب

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پربیننده ترین مطالب