چهارشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۳
spot_img
خانهفرهنگیکودکان گلستان یاد مختومقلی فراغی شاعر نامدار ترکمن را گرامی داشتند

کودکان گلستان یاد مختومقلی فراغی شاعر نامدار ترکمن را گرامی داشتند

اولین جشنواره و نکوداشت مختومقلی فراغی شاعر شهیر ایرانی ترکمن ویژه کودکان و نوجوانان گلستان در کانون پرورش فکری گرگان برگزار شد.

مدیرکل کانون پرورشی فکری گلستان روز چهارشنبه در این مراسم گفت: یکی از اهداف برگزاری این جشنواره، شناساندن و معرفی بیشتر شخصیت و اشعار این مقام فرهنگی و برجسته قوم ترکمن به کودکان است.

محبوبه رجب نسب اظهار داشت: آثار این شاعر ارزشمند و اشعار متعالی اش نماد وحدت، اخلاق، عطوفت، عشق است و نوجوانان تشنه شناخت این عارف برجسته هستند.

وی بیان کرد: در راستای کمک به معرفی هر چه بیشتر این شاعر نامدار، کتابخانه مخصوص آثار مختومقلی فراغی در شهرهای مراوه تپه و گنبدکاووس و روستای آق تقای (محل دفن این شاعر) ایجاد و در دسترس علاقه مندان به خصوص کودکان و نوجوانان قرار می‌گیرد.

مدیرکل کانون پرورشی فکری گلستان بیان کرد: علاوه بر آن، دبیرخانه دائمی مختومقلی فراغی در قالب یک برنامه منسجم و پایدار در آینده نزدیک راه اندازی می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان نیز در این مراسم گفت: مختومقلی فراغی یک رکن هویتی و نماد هویت استان است.

عادله کشمیری اظهار داشت: رنگین کمان اقوام ایرانی در گلستان ستارگان زیادی همچون مختومقلی دارد که باید آنها را به نسل جوان معرفی کرد.

مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن در سال ۱۱۱۲ خورشیدی در روستای حاجی قوشان گنبدکاووس متولد شد و در سال ۱۱۶۹ خورشیدی درگذشت و در روستای آق تقای در ۴۰ کیلومتری غرب مراوه تپه در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپرده شد.

اشعار این شاعر بزرگ ترکمن دارای مضامین اجتماعی، سیاسی، دینی و عرفانی است و دیوان او به چندین زبان زنده دنیا از جمله انگلیسی، روسی و فارسی ترجمه و چاپ شده است.

دیگر مطالب

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پربیننده ترین مطالب