چهارشنبه, اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۳
spot_img
خانهگزارشسرریز شدن سد «گلستان» و «بوستان»/ لزوم تخلیه روستاهای شمال و شرق...

سرریز شدن سد «گلستان» و «بوستان»/ لزوم تخلیه روستاهای شمال و شرق گلستان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از فارس، میرمحمد غراوی در خصوص شدت بارش‌هایی که از عصر دو روز گذشته در استان آغاز شده و همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: ریزش باران و شدت آن باعث شده سدهای بالا دست در شمال شهرستان گنبد یعنی سد «بوستان» و سد «گلستان» پرآب و سرریز شود.

وی ادامه داد: ما چاره‌ای نداریم که این حجم آب ورودی به سدها را که رقم بسیار بالایی است را تخلیه کنیم و از مردم عزیزی که در پایین دستی که در این سدها حضور دارند خواهش داریم که احتیاط لازم را بعمل آورده و از روستاییان تقاضا داریم که روستا را تخلیه کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان تصریح کرد: علاوه بر این در فاصله زمانی 17 الی 24 ساعت آینده این حجم آب تخلیه شده به شهرستان‌های آق‌قلا، سیمین‌شهر و بندرترکمن خواهد رسید که باید به سمت دریا تخلیه شود.

غراوی گفت: این نگرانی را داریم که این حجم سیلاب و آبی که تخلیه می‌شود در کنار رودخانه‌ها و مسیرهایی که به آن مرتبط می‌شوند به سمت روستاها و شهرهای گمیشان، سیمین‌شهر، آق‌قلا و بندرترکمن رفته و خساراتی را به بار بیاورد.

وی تاکید کرد: تقاضا داریم مردم عزیز مراقبت لازم را داشته باشند و از ترددهای غیر ضرور بخصوص در راه‌های روستایی خودداری کرده و به توصیه مدیران و مسوولانی که از طریق رسانه‌های رسمی مباحث را اطلاع‌رسانی می‌کنند توجه کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان بیان کرد: از امروز ستاد حوادث غیرمترقبه موضوع تخلیه را پیگیری و اجرا خواهد کرد و پیش‌بینی کرده‌ایم در مسیر رودخانه‌ها شکافی را ایجاد کنیم که آب بجای ورود به شهرها و روستاها وارد مزارع و زمین‌های کشاورزی شود تا خسارت‌ها به حداقل برسد.

غراوی در خصوص مسدود شدن مسیرهای خوش‌ییلاق و توسکستان تاکید کرد: با پیگیری‌های انجام شده توسط استاندار گلستان، سه دستگاه «بلدوزر» از وزارت راه و شهرسازی در اختیار استان قرار داده شده تا در گردنه‌های برف‌گیر و خطرناک به کمک دستگاه‌های امدادی آمده و مسیر را بازگشایی کنند.

وی بیان کرد: از صبح دیروز محور خوش‌ییلاق به آزادشهر بسته شد و بر این اساس پلیس‌راه سمنان به مردم اعلام کرد که تردد در این مسیر امکان پذیر نیست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از رانندگان تردد را انجام دادند و باعث شد در گردنه خوش‌ییلاق با برف و کولاک شدید و یخ زدگی جاده مواجه شوند.

غراوی ادامه داد: این موضوع امکان کمک‌رسانی را هم با مشکل مواجه کرد اما با تلاش‌های انجام شده تا ساعت 2 بامداد امروز همه مسافران در گردنه تخلیه شده و به پایین منتقل شدند اما هنوز به دلیل وجود خودروها در مسیر، محور مسدود است و باید به مرور این خودروها را هم از مسیر خارج کنیم تا مسیر پاکسازی و محور بازگشایی شود.

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات ما بی‌توجهی رانندگان به توصیه‌ها و هشدارهای پلیس و راهداری است و مشکل دیگر اینکه در محور نوده خاندوز و گردنه خوش‌ییلاق در بیش از سه نقطه ریزش کوه اتفاق افتاده است.

غراوی تاکید کرد: راهداران و تیم‌های امدادی در تلاش هستند که مسیر را بازگشایی کنند و #استاندار_گلستان هم با وزیر راه و شهرسازی و ستاد غیرمترقبه و استاندار سمنان در تماس هستند و همه در تلاشند مسیر امروز به سرعت بازگشایی شود.

دیگر مطالب

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پربیننده ترین مطالب