شنبه, اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۳
spot_img
خانهورزشیسیل اسبدوانی را با خود برد!

سیل اسبدوانی را با خود برد!

سیل اخیر در استان گلستان و شهرهایی مثل گنبد و آق قلا صنعت اسبدوانی را هم با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از “ورزش سه”، سیل در ترکمن صحرا میهمانی ناخوانده است که انگار خیال رفتن ندارد. ۲۰ روزی ست که خانه و زندگی مردم زیر آب است و سرمایه های آنها از بین می رود؛ جدا از این موضوع اما آنچه در معرض خطر است، عشق ترکمن هاست که در حال آسیب دیدن است.

اسب در نزد مردم ترکمن صحرا جزئی از فرهنگ، آداب و سنت این سرزمین است و پیوندی عمیق میان این دو وجود دارد.در سیل خانمانسوز ترکمن صحرا اما جدا از خانه و کاشانه این مردم که برای روزهای متوالی زیر آب رفته است و در کنار خرابی جاده ها و راه های ارتباطی و تلف شدن دام و احشام مردم، خطر جدی اسب های ورزشی و مسابقات موجود در ترکمن صحرا را که تقریبا بخش زیادی از دارایی اسبدوانی ایران است را تهدید می کند.

از دیرباز ترکمن صحرا یعنی شهرهای گنبد، آق قلا و بندر ترکمن به عنوان مهد اسبدوانی ایران مورد توجه بوده و تقریبا در همه هفته های سال مسابقه اسبدوانی در میادین این سه شهر برگزار می شده است. حالا با خسارت های بسیار زیاد سیل میادین اسبدوانی در این شهرها مخصوصا در شهر آق قلا که میدانش به تازه گی مورد مرمت و بازسازی اساسی قرار گرفته بود، عملا برای برگزاری مسابقات با مشکلات جدی از نظر سخت افزاری روبروست.

جدا از خسارت هایی که پیست میادین اسبدوانی این شهرها بر اثر باران و سیل دیده اند، اسب های ورزشی به دلایل بسیار از جمله تجمیع آب در دشت ها و زمین ها و مساعد نبودن آب و هوا و مشکلات دیگر تمرینات مناسبی را برای حضور در مسابقات در این مدت نداشته اند و به نظر می رسد اسب ها برای مسابقه هم آماده نیستند.

بر این اساس بیم آن می رود که سیل موجود در ترکمن صحرا علاوه بر آسیب به خانه و زندگی مردم برگزاری مسابقات کورس اسبدوانی را با مشکلات متعدد در نحوه اجرا و کیفیت فنی مسابقات روبرو سازد. در شرایط کنونی بسیاری از مردم ترکمن صحرا اعم از مالکین، مربیان، کمک مربیان، چابکسواران و کارگران با مشکلات معیشتی به دلیل مشکلات به وجود آمده، مواجه خواهند شد. به معنی دیگر یکی از ابزارهای رونق اقتصادی منطقه ترکمن صحرا به دلیل سیل موجود متوقف شده و با افول آن مردم منطقه سال سختی را در کنار ویرانی ها و مشکلات پس از سیل، در پیش رو دارند.

در همین رابطه شایسته است مسئولان ورزشی فکری به حال اسبدوانی کنند چه آنکه با روند موجود بسیاری از سرمایه های اسب های ورزشی ایران برای مسابقات کورس در کنار ضربات مالی که به صنعت اسب و اقتصاد ترکمن صحرا به عنوان قطب اسبدوانی ایران می خورد از بین می روند.

در حال حاضر مجموعه سوارکاری نوروز آباد تهران که اتفاقا در یکی دو سال اخیر با سرمایه گذاری که در آن شده می تواند به عنوان یک پایگاه امداد و نجات برای اسبدوانی ایران مورد توجه وزارت ورزش باشد. مسعود سلطانی فر وزیر ورزش از همان روزهای ابتدایی سیل ویرانگر در استان گلستان دستور داد که اماکن ورزشی برای سیل زدگان مورد استفاده قرار گیرد، در این رابطه هم او می تواند با دستور به شرکت تجهیز و نگهداری اماکن ورزشی مجموعه اسبدوانی نوروزآباد تهران را که دارای اسطبل های زیادی و پیست اسبدوانی بسیار خوبی است جهت استفاده اسب های ورزشی رها شده در میان سیل و سیلاب به کار گیرد. در چند سال اخیر در فصل تابستان مسابقات کورس اسبدوانی نوروز آباد تهران برگزار می شود و با توجه به شرایط زیر ساختی آسیب دیده مجموعه سوارکاری در سه شهر گنبد، بندر ترکمن و آق قلا میدان اسبدوانی نوروز آباد تهران یگانه پیست سالم اسبدوانی ایران است که با حضور مالکین، مربیان و کارگران اسب ها در آن هم مشکلات تمرینی و اسکان اسب های ورزشی ترکمن صحرا برطرف می شود و هم از نظر مالی آنها می توانند با شرکت در مسابقات اسبدوانی تهران ،کمبودها و ضررهای مالی ناشی از مشکلات سیل بر صنعت اسبدوانی ایران را برطرف کنند.

در این راه فدراسیون سوارکاری به عنوان مرجع رسمی این رشته ورزشی و وزیر و مسئولان وزارت ورزش می توانند با نکته سنجی و درک واقعیت های موجود در ترکمن صحرا، امید را به صنعت اسب و اقتصاد ترکمن ها بازگردانند.

دیگر مطالب

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پربیننده ترین مطالب