دوشنبه, اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۳
spot_img
خانهگزارشمراسم نکوداشت شاعر کلاسیک ترکمن، دولت محمد بال قزل برگزار گردید

مراسم نکوداشت شاعر کلاسیک ترکمن، دولت محمد بال قزل برگزار گردید

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن، آئین نکوداشت “دولت محمد بال قزل” شاعر کلاسیک ترکمن پنج شنبه دوم اسفندماه ۱۳۹۷ با حضور مسئولین و اقشار مختلف مردمی در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرترکمن برگزار شد.

این مراسم با حضور رامین نورقلی پور نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی، الیاس هیوه چی فرماندار ترکمن، عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و سایر مسئولین شهرستانی، شعرا و اهل قلم منطقه ترکمن صحرا و علاقمندان به فرهنگ و ادبیات برگزار شد.

 

نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی در سخنرانی که در این مراسم داشتند، گفتند: شاعران و نویسندگان باعث افتخار هر قوم و ملتی هستند و برگزاری مراسم ها و همایش ها در رابطه با نکوداشت آنها در واقع احترام و عشق به فرهنگ و هنر خودمان است. این گونه همایش ها با همفکری و برنامه ریزی بلند مدت علاقمندان و پیشکسوتان انجام می شود تا لحظاتی با دور هم جمع شدن به فرهنگ و مفاخر خود افتخار کنند. فرهنگ عامل بقا هر قوم و ملتی است و آنها باید پاسدار و حافظ ارزش های خود باشند.

خانم دکتر کشمیری مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان گلستان,ضمن خوش آمدگویی به میهمانان، با اشاره به جایگاه شعری این شاعر  یشتر شعر های دولت محمد در مورد مشکلات زندگی مردم بوده و این اشعار را به موسیقی در می آورد و آن ها را با ساز می خواند افزود وظیفه ایجاب می کند با برگزاری این نکوداشت ها برای هنرمندان و شاعران منطقه و استان و شناساندن آنها به نسل جوان و نوجوان الگوسازی کنیم همچنین در این مراسم از دو تن از مفاخر عصر حاضر ” مشهد قلی قزل ” و مرحوم ” حاجی محمد قزل “به پاس تلاشهای وافرشان در احیا و ارتقاء فرهنگ وادب و گرد آوری اشعار و معرفی شاعر دولت محمد بال قزل به نسل کنونی  وآینده گان وهمچنین از کتاب مجموعه اشعار فرهیخته که توسط ” مشهد قلی قزل ” گرد آوری و به چاپ رسیده توسط خانم دکتر کشمیری و دیگر مسئولین رونمایی و تجلیل به عمل آمد.

 

 

حضور گرم و استقبال خوب مردم و چهرهای فعال در عرصه اجتماعی فرهنگی سیاسی در نکوداشت دولت مامد بال قزل شاعر کلاسیک ترکمن

 

حضور و استقبال مردم واقعا ستودنی بود

 

 

جشن یادواره شاعر بلند آوازه ترکمن دولت محمد بال قزل امروز در اداره سالن ارشاد اسلامی شهرستان بندرترکمن و تقدیر از استاد مشهد قلی قزل از نوادگان وی و همچنین از فعالین فرهنگی ترکمن

 

“دولت محمد بال قزل ” یکی از متاخرین شعرای کلاسیک ترکمن ، در سال 1852 میلادی (۱۶۷ سال پیش) در روستای پنج پیکر به دنیا آمد نام پدرش میرزالی قزل و نام مادرش قربان بیکه بود . ایشان فرزند آخر خانواده بودند ولی در همان کودکی چون برادران بزرگتر او را به نام بالی صدا می کردند در بزرگسالی هم این نام بر روی ایشان می ماند . ایشان در دوران زندگی خود خصوصا در ایام جوانی با دوستان خود گروه موسیقی تشکیل داده و به جاهای مختلفی سفر می کردند و به جهت شعرهای زیبا و اجرای بسیار عالی در منطقه شهرت فراوانی کسب کردند .

بیشتر شعر های دولت محمد در مورد مشکلات زندگی مردم بوده و این اشعار را به موسیقی در می آورد و آن ها را با ساز می خواند.

دولت محمد مردی بود دارای صورتی کشیده درشت اندام و قد بلند و بسیار سفر می رفت و در شهرهای اترک و حسنقلی ترکمنستان هم شهرت فراوانی داشته است . بیشتر شعرهای دولت محمد در مورد مشکلات زندگی مردم بوده است و این شعرها را به موسیقی در آورده و خود با ساز می خواندند . ایشان برای امرار معاش نجاری می کردند و حتی سازهای خود را هم درست می کردند .

شعرهای ایشان در کشورهای ترکمنستان و پاکستان توسط برخی از محققان به چاپ رسیده است در ایران هم به کوشش آقای مشهد قلی قزل و نوه خود دولت محمد بال قزل به نام حاجی محمد قزل دیوانی از اشعار این شاعر به چاپ رسیده است .

دولت محمد بال قزل در سال 1912 میلادی در سن شصت سالگی از دنیا می روند و در قبرستان کنونی بهاالدین در مجاورت روستای خواجه لر به خاک سپرده می شود روایتی هم هست که ایشان اولین فردی هستند که در بهاالدین به خاک سپرده شده است

 

 

دیگر مطالب

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پربیننده ترین مطالب