پنجشنبه, خرداد ۳۱, ۱۴۰۳
spot_img
خانهاجتماعیافغانستان قهرمان مسابقات بین‌المللی کشتی گورش در گنبدکاووس شد

افغانستان قهرمان مسابقات بین‌المللی کشتی گورش در گنبدکاووس شد

تیم افغانستان با کسب ۴۳ امتیاز در مجموع تیمی توانست در مسابقات بین‌المللی کشتی گورش یادواره سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی به میزبانی گنبدکاووس بالاتر از ایران، ترکمنستان و آذربایجان بر روی سکوی قهرمانی قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشجویان ترکمن به نقل از ایرنا، مسابقات بین‌المللی کشتی گورش یادواره سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی به میزبانی گنبدکاووس عصر جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ در روز دوم خود در سالن المپیک که حدود ۱۰۰۰ نفر برای تماشای آن حاضر بودند برگزار شد که در نتیجه گروهی، تیم‌های ایران و ترکمنستان نیز به ترتیب برروی سکوهای دوم و سوم قرار گرفتند.

در این مسابقات ۳۲ ورزشکار از کشورهای ایران، ترکمنستان، افغانستان و آذربایجان در اوزان ۷۴، ۸۲، ۹۰، ۱۰۰ و ۱۰۰+ کیلوگرم  باهم به رقابت پرداختند و مسابقات وزن ۷۴ کیلوگرم با قهرمانی آقا یوسف قارایف از ترکمنستان درحالی به پایان رسید که نفر دوم نیز آزادجان اوزیف از همین کشور بود و دولت‌مراد مرادزاده مقدم و نصیر احمد اکرمی از ایران به صورت مشترک در جایگاه سوم قرار گرفتند.

در وزن ۸۲ کیلوگرم نیز پهلوان قربانگلدیف از ترکمنستان در فینال با شکست رقیب ایرانی خود مدال طلا را به خود اختصاص داد و محمد دهقان به مقام دومی بسنده کرد و مقام سوم به صورت مشترک به جاوید مصطفی‌یف از آذربایجان و صفی محمدی از افغانستان رسید.

 تماشاگران با دیدن این مسابقات به وجد آمده و قهرمانان هر وزن را بدون توجه به ملیت آن مورد تشویق قرار می‌دادند که در وزن ۹۰ کیلوگرم رجب گلدی قلیچ نیازف از ترکمنستان با برتری مقابل هم وطن خود در بازی فینال به برتری رسید و ارسلان خوجم بردیف هم برروی سکوی دوم قرار گرفت و جاوید محمدی از افغانستان و رامین گری از ایران هم صاحب مدال برنز این مسابقات شدند.

در فینال وزن ۱۰۰ کیلوگرم نادر صوفی زاده از افغانستان با گذشتن از سد حریف ایرانی خود، گردن آویز طلا را کسب کرد و مولام کوشا جایگاه دومی را به دست آورد؛ در این وزن علی مردف از ترکمنستان و داوود عوض زاده از ایران هم مشترکا به مقام سوم رسیدند.

فینال ۱۰۰+ کیلوگرم و در جایی که هیجان تماشاگران به اوج خود رسیده بود، محمدگل پهلوان‌زاده از افغانستان فاتح سکوی قهرمانی شد و با قرار گرفتن میان تماشاگران افغان خوشحالی خود را با آنان تقسیم کرد که خیلی مورد توجه حاضران قرار گرفت.

جمال فیضی یف از ترکمنستان با قبول شکست مقابل حریف افغان خود به رتبه دوم رسید و سلیم کم و عبدالله ایری از ایران برروی سکوی سوم ایستادند.

با پایان مسابقات و امتیاز شماری تیم افغانستان با کسب ۴۳ امتیاز در مجموع تیمی اول شد و جام قهرمانی این دور از مسابقات را برروی سر برد.

در این مسابقات غلامرضا جعفری رییس، محمدرسول کلهر بر بازی ها نظارت کردند و علی فیض آسا مدیر روابط بین الملل فدراسیون ورزش‌ روستایی و بازی‌های بومی و محلی حضور داشتند.

گورش ترکمن از ورزش های قدیمی و مورد علاقه مردم منطقه با قدمت بسیار بالا است که در پایان مراسم عروسی در یک محوطه باز در حیاط صاحب جشن با حضور پهلوانان ترکمن برگزار می‌شود و هم اکنون این مراسم در جشن‌های ملی و رسمی دولت ترکمنستان نیز رایج شده است.

مسابقات «گورش» ترکمن‌ها صحنه‌ای است برای نشان دادن قدرت قهرمانان در مقابل رقبای مشهور یا گمنامی که برخی مواقع نیرویشان را به رخ می‌کشند.

گورش فنون متفاوتی دارد.از جمله سورشمه، قاقمه،چوپان سالمه،ساغا، گوترمه و غیره و اکنون به یکی از رشته‌های ورزشی بازی‌های آسیایی تبدیل شده است.

از قدیم  پهلوانان گورش در بین مردم محبوبیت خاصی دارند و جوان‌ترها غالبا الگوهای اخلاقی خود را از بین این پهلوانان برمی‌گزیدند، چرا که  کمک به همنوع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پهلوانان  بود.

دیگر مطالب

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پربیننده ترین مطالب